Księgowość – jak ją prowadzić w małej firmie?

Na wszystkich obywatelach ciąży obowiązek rozliczania się z podatku dochodowego. Dzięki temu mamy sprawnie działające urzędy administracji. Jeśli zakładamy firmę, jednoosobową działalność gospodarczą, to pierwsza decyzja, jaka podejmujemy jest komu powierzyć prowadzenie księgowości. Jeszcze dobrze firma nie zaczęła na siebie zarabiać, a już trzeba odprowadzać ZUS i opłacać firmę księgową. Ktoś musi prowadzić rejestr faktur i obliczać podatek. Można też zarejestrować się jako podatnik VAT, mamy też cztery rodzaje podatków do wyboru. Jest to karta podatkowa, podatek zryczałtowany, podatek liniowy i rozliczanie się na zasadach ogólnych. Skoro jeszcze nie wiesz, jak duże obroty uzyska twoja firma, lepiej decydować o podatku w sposób ostrożny. Podatek liniowy 19% dobry jest na przykład w firmach o wysokich obrotach. W tym przypadku nie można sobie niczego wpisywać w koszty.

Jeśli zdecydujemy się na płacenie podatku na zasadach ogólnych, to konieczna nam będzie podatkowa księga przychodów i rozchodów. Aby ułatwić sobie zadanie, można postarać się o komputerowy program księgowy, dzięki któremu uzyskamy łatwe prowadzenie wszystkich dokumentów. W Internecie są dostępne programy księgowe online, większość można pobrać za darmo. Wiele banków, chcąc przyciągnąć klienta, oferuje prowadzenie uproszczonej księgowości do konta. Jest to prosta forma rejestrowania wszystkich wydatków, przychodów i program do wystawiania faktur. Bardzo to zachęca do samodzielnego prowadzenia finansów firmy. Dodatkowo, ponieważ jest to księgowość prowadzona w koncie, przelewy na konto ZUS czy urzędu skarbowego, są premiowane. Pozwalają na bezpłatne prowadzenie konta. Można tez postarać się o program księgowy dostępny online. Uproszczona księgowość nadaje się dla firm, które naprawdę mają niewielki ruch finansowy w ciągu miesiąca. Wszelkie rozbudowane formy wymagają profesjonalnej obsługi do konta. Profesjonalna pomoc zapewnia nam prawidłowość wykonywanych działań i obliczeń. Mając wsparcie mamy też większe poczucie bezpieczeństwa.

Autor:Redakcja

Redakcja portalu e-bankowe.pl do której należą entuzjaści finansów, każdego dnia zagłębiający tajniki produktów finansowych.

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o