Najlepszy sposób na największy zysk

Lokata długoterminowa to gwarancja pewnego, wcale niemałego zysku. Oprocentowanie lokat długoterminowych może być stałe i zmienne. Każdy z tych rodzajów ma swoje zalety. Jeśli zamierzamy zarobić sporo bez większego ryzyka, blokowanie pieniędzy na lokacie jest sposobem pomnażania pieniędzy właśnie dla nas. Bez większego ryzyka, na pewno. Skutecznie i bezpiecznie. Stałe oprocentowanie lokaty oferowane nam przez bank jest od początku podane. Po umownym okresie bank dopisuje na je do konta. Można wówczas lokatę przedłużyć lub zlikwidować wybierając pieniądze. Lokata długoterminowa może nawet trwać trzy lata.

Przez ten czas zazwyczaj wiele się zmienia w gospodarce, dlatego lepiej jest nie decydować się na automatyczne przedłużanie, ale dać sobie możliwość sprawdzenia w internetowej porównywarce, który bank daje więcej. Oprocentowanie zmienne co prawda gwarantuje mniejsze poczucie bezpieczeństwa, gdyż może się ono zwiększyć lub zmniejszyć, zależnie od stóp procentowych. Niewielkie ryzyko, jakie jest w tym przypadku, w calosci należy do nas. Zysk zależy od długości trwania i wysokości oprocentowania lokaty oraz częstotliwości kapitalizowania odsetek. Zależnie od banku są różne formy prowadzenia lokaty. Większość zakłada możliwość obserwacji jej w internecie i dokonywanie samodzielnych ruchów. Niekiedy można dysponować odsetkami w okresie trwania lokaty.

W lokacie długoterminowej tak naprawdę największym ryzykiem jest okres na jaki lokata jest założona, zawsze przez ten czas może wydarzyć się coś niespodziewanego, co spowoduje, że będą nam potrzebne pieniądze. Zerwanie umowy wiąże się w każdym przypadku z przykrymi konsekwencjami, jak utrata odsetek czy zmniejszenie oprocentowania. Jest to największe ryzyko przy lokatach, niekiedy zmniejszone przez możliwość pobierania odsetek w trakcie trwania lokaty. Nowością są lokaty długoterminowe zakładane w walucie obcej. Coraz bliżej nam do Europy i możliwości płacenia euro w sklepach. Banki najwyraźniej biorą to pod uwagę proponując coraz częściej odkładanie w euro. Oprócz odsetek rośnie nam też kurs walutowy, więc w pewnym sensie na tego typu lokacie zyskujemy podwójnie.

Autor:Redakcja

Redakcja portalu e-bankowe.pl do której należą entuzjaści finansów, każdego dnia zagłębiający tajniki produktów finansowych.

1
Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Robert
Gość
Robert
Opinia użytkownika :
     

Zysk z lokaty to mniej więcej pokrycie wartości inflacji. Nie nazwałbym lokat zyskiem lecz przechowywaniem pieniędzy bez utraty ich wartości. 🙂 Jeśli nie macie innych pomysłów na inwestycje, lepsze to niż trzymanie pieniędzy w skarpecie.