Ceny mieszkań w Polsce. Dlaczego tak wysokie?

Ceny mieszkań w największych miastach Polski co roku szybują do góry, a materiały, z jakich wykonywane są inwestycje wcale, nie należą do najwyższych.

Przykładem może być:

  • kostka brukowa czy krawężniki, które kruszą się lub pękają po 3-4 latach użytkowania.
  • drogi wewnętrzne z kostki brukowej, które zapadają się dość szybko i wymagają naprawy.

Wynika to z przygotowania podłoża w sposób oszczędnościowy. Dość zauważalnym elementem na wielu osiedlach mieszkaniowych jest zastosowanie do ocieplania zamiast wełny mineralnej, styropianu, który jest tańszy i gorszy parametrami od wełny mineralnej. Zauważalnym elementem na nowo budowanych osiedlach mieszkaniowych jest jakość materiałów wykończeniowych klatek schodowych. Na posadzkach najtańsza terakota, a na ścianach niskiej jakości tynki. Skoro współczesne mieszkania buduje się z materiałów najniższej jakości to dlaczego ceny są tak wysokie.

W bloku znajduje się wiele wspólnych elementów takich jak ściany, podłogi, sufity czy dach. W tym miejscu warto przypomnieć, że mieszkania sprzedawane są w stanie deweloperskim, a więc gołe ściany i podłogi. Koszty działki stanowią przeważnie 20-22% wartości metra kwadratowego mieszkania. Statystyki, jakie pojawiają się, co jaki czas na temat kosztów, jakie ponoszą deweloperzy, nie są nigdy weryfikowane, a więc nie wiadomo tak naprawdę, ile zarabia deweloper na budowie jednego metra kwadratowego mieszkania. Przyglądając się liczbie budowanych mieszkań w Polsce, musi to być złoty interes.

Koszty pracowników pracujących na budowach

Płace nie należą do najwyższych z racji tego, że na Polskich budowach stosuje się coraz więcej nowoczesnego sprzętu, który przyśpiesza pracę i zwiększa wydajność. Przykładem może być np.: zalewnie stropów, które odbywa się automatycznie za pomocą pompy do tłoczenia betonu, co której obsługi wystarczą 2-3 osoby. W dzisiejszych czasach nie zatrudnia się już ludzi do pracy na budowie, a firmy podwykonawcze do realizacji poszczególnych etapów prac. Wykonawca osiedla mieszkaniowego nie zatrudnia na etat murarzy, betoniarzy czy operatorów sprzętu, a zleca to firmom zewnętrznym.

Dzięki temu obniża sobie koszty zatrudnienia, ponieważ opłaca tylko fakturę za wykonaną pracę, która jest fakturą kosztową, co zmniejsza podstawę opodatkowania. Deweloperzy nie posiadają również swoich koparek, dźwigów czy pomp betonu, a wypożyczają je w firmach zewnętrznych. Korzystanie z podwykonawców przy budowanie mieszkań umożliwia zaliczanie wystawionych faktur jako koszty uzyskania przychodu. Dlatego też jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać w Polsce agencje pracy tymczasowej, które biorą na siebie koszty zatrudnienia pracownika, a pracodawcy wystawiają fakturę.

Cena za metr kwadratowy jest określona

Oczywiście do ceny za metr kwadratowy mieszkania należy doliczyć koszty, jakie ponosi wykonawca, czyli pensje prezesów, inżynierów, dyrektorów itp. W cenie metra kwadratowego mieszkania są koszty sztywne, których nie można zmniejszyć i dynamiczne, które mogą być niskie, ale i też wysokie. Cena metra kwadratowego mieszkania w Polsce podlega negocjacjom, ponieważ na wolnym rynku każdy może sprzedawać mieszkania, za ile chce, a deweloper chce zarobić jak najwięcej.

Autor:Redakcja

Redakcja portalu e-bankowe.pl do której należą entuzjaści finansów, każdego dnia zagłębiający tajniki produktów finansowych.

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o