Wzrost zarobków w branży budowlanej, rzutuje na cenę mieszkań

Rośnie koszt pracownika fizycznego

Zawody budowlane należą do jednych z najcięższych, co przekłada się na rosnące zarobki w branży. W Polsce brakuje rąk do pracy na budowach, ponieważ większość młodych ludzi wybiera inną drogę życiową. Mało kto decyduje się na uczęszczanie do szkół zawodowych, ponieważ stereotypy mówią, że osoba kończące zawodówkę nie ma ambicji, aby chęci do dalszej nauki co jest obrazą dla ludzi uczących się zawodu, którzy chcą robić, to co lubią. Dzisiaj młodzi ludzi nie chcą wykonywać prac fizycznych, a starają się rozwijać intelektualnie. Dlatego też, gdyby nie pracownicy budowlani przybywający do Polski z innych państw to byłoby naprawdę ciężko.

Wzrost cen mieszkań z powodu kosztów pracownika

Według branży deweloperskiej coraz wyższe ceny mieszkań są częściowo spowodowane rosnącymi kosztami pracy. Tylko czy ten argument jest prawdą i faktycznie im droższa robocizna, tym droższe mieszkania? Logicznie rozumując, miałoby to zastosowanie w przypadku, gdyby firmy zatrudniały na umowę o pracę ludzi, którzy zbudowaliby od początku do końca, całe osiedlę. W Polsce wygląda to inaczej, ponieważ firmy deweloperski korzystają w dużej mierze z usług podwykonawców i zlecają im wykonane np.: fundamentów przerzucając koszty ZUS-u na podwykonawców.

Wygląda to trochę tak jak remont mieszkania, zamawiamy firmę, która nam to zrobi za daną kwotę. Zatrudniając np.: kogoś na umowę musimy ponosić koszty np.: związane ze wzrostem pensji w budowlance. Wynagrodzenia w budowlance tak naprawdę nigdy nie należały do najniższych. Problem w budownictwie polega bardziej na tym, że trzeba zacząć płacić rynkowe ceny za prace budowlane. Jeśli kilka lat temu zatrudniało się tynkarzy na etat, to nie płaciło się im od metra, ale za przepracowane godziny. Praca w budownictwie jest bardzo specyficzna, ponieważ nie zapewnia ciągłości.

Pośrednicy w budowlance zarabiają najwięcej

Nie wiadomo czy firma, w której się pracuje lub dla jakieś świadczy się usługi, będzie po zakończeniu budowy realizować kolejną. Praca w budownictwie należy do jednej z najbardziej niepewnych. Firmy budowlane przeważnie nie zatrudniają ludzi na czas nie określony, a na określony. Czasami trzeba wyjechać do innego miasta, ponieważ tam realizuje się inwestycje. Kilkanaście lat temu człowiek, zatrudniając się w firmie budowlanej, pracował w niej wiele lat a czasami całe życie. Dzisiaj nie jest to już możliwe, ze względu na specyfikę branży. Dlatego dzisiaj mało kto chce wiązać swoją przyszłość z tym zawodem.

Młodzi nie chcą być pracownikami fizycznymi

Młodzi ludzie, którzy w większości kupują mieszkania na kredyt, nie chcą żyć w niepewności, że nagle stracą pracę, ponieważ firma, w której pracują, nie ma dla nich już prac z braku kolejnych inwestycji. Kolejnym powodem braku ludzi do pracy w budownictwie jest kreowanie wizerunku budowlańca jako osoby, która nie chciała się uczuć, nie ma wykształcenia i pozostała mu tylko budową. Wielu rodziców wmawia swoim dzieciom od początku, że trzeba się uczyć i studiować, ponieważ bez wykształcenia będą pracować na budowie lub w sklepie.

Dzięki takiemu podejściu Polska staje się krajem, w którym osoby z wyższym wykształceniem zarabiają mniej od ludzi, którzy zdecydowali się pracować w ciężkich zawodach. Dzieje się dlatego, że co roku tysiące osób opuszcza Polske uczelnie z dyplomem pedagoga, bankowca czy ekonomisty. Na jedno miejsce pracy np.: w urzędzie jest kilkadziesiąt osób, ponieważ wiele osób po administracji chce pracować w Państwowym urzędzie.

Jeśli tak dalej będzie to za kilka lat, praca w budownictwie będzie lepiej opłacana niż praca informatyków czy lekarzy, ponieważ nikt nie będzie chciał tego robić. Wynagrodzenia w branży budowlanej mogą mieć także negatywne skutki, czyli coraz mniej zleceń np.: na remonty mieszkań czy domów, ponieważ mało kogo będzie stać na takie usługi.

Autor:Redakcja

Redakcja portalu e-bankowe.pl do której należą entuzjaści finansów, każdego dnia zagłębiający tajniki produktów finansowych.

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o